Nové PC je dnes zcela jistě osazeno slotem PCIe (PCI-Express), které vytlačilo starší rozhraní AGP. Pokud byte si typem slotu ve vašem PC nebyli jistí, informaci najdete v manuál vaší základní desky, nebo na internetu. Pro PCIe je v současnosti vyráběna většina nových grafických karet. Stále se dají sehnat i karty pro starší rozhraní AGP4x a AGP8x, kterým bývají osazeny starší desky. Tyto grafické karty vás extrémním výkonem neoslním, ale pokud máte starší PC , tak to určitě ani neočekáváte. Kartu AGP8x lze s určitou strátou výkonu zasadit i do slotu AGP4x.
Nové PC je dnes zcela jistě osazeno slotem PCIe (PCI-Express), které vytlačilo starší rozhraní AGP. Pokud byte si typem slotu ve vašem PC nebyli jistí, informaci najdete v manuál vaší základní desky, nebo na internetu. Pro PCIe je v současnosti vyráběna většina nových grafických karet. Stále se dají sehnat i karty pro starší rozhraní AGP4x a AGP8x, kterým bývají osazeny starší desky. Tyto grafické karty vás extrémním výkonem neoslním, ale pokud máte starší PC , tk to určitě ani neočekáváte. Kartu AGP8x lze s určitou strátou výkonu zasadit i do slotu AGP4x.
V určitých mezích platí stejné pravidlo jako u PC – čím více tím lépe. Hodně paměti je fajn hlavně v případě, že vlastníte velký displej a používáte vysoká rozlišení.
Paměti se dále dělí podle rychlostí označením DDR2,DDR3,DDR4 a DDR5. Čím vyšší číslo, tím je RAM rychlejší. Na to jaký typ paměti máte v PC není nutno brát ohled, typově spolu korespondovat nemusí.
Celkem populární je možnost připojit ke kartě vaši klasickou televizi, kvůli sledování filmů. Pokud se tato možnost zamlouvá i Vám zohledněte při výběru karty tu s televizním výstupem, standardně označeným jako TV-out. Pro sledování HD filmů z PC na vaší HD televizi budete potřebovat HDTV výstup.
Vzhledem ke klesajícím cenám LCD displejů si dnes hodně lidí pořídí dva monitory. K čemu? Umožní vám to mít dvě pracovní plochy. Na jedné si například otevřete PDF a na druhé pracujete s nějakým návrhovým programem. Z hráčů to využijí především milovníci leteckých simulátorů. Pro dva monitory tedy hledejte kartu s více výstupy.
Cenový strop pro výběr volte podle úrovně ostatních komponentů vašeho PC. Kupovat kartu za 10 tisíc korun do soustavy za stejnou částku je absolutní nesmysl – její potenciál byste využili jen minimálně a váš procesor by jí stejně jen omezoval.
Asi nejlepším systémem jak Vám poradit, je rozdělení do cenových hladin podle náročnosti uživatele. Výkonově si karty v jednotlivých hladinách většinou zhruba odpovídají. Rozdělme si tedy uživatele do 3 skupin, z jejichž názvu Vám bude hned jasné kam se zařadíte:
- Sledování filmů, občas Counter Strike (do tisíce korun)
Pro uživatele, který bude maximálně sledovat DVD postačí karta integrovaná na základní desce. Pro nenáročné, kteří si pustí jen nějakou starou i online hru je lepší pořídit kartu klasickou s cenou právě do tisíce korun.
- Běžný hráč 3D (do 3 tisíc korun)
Zcela dostačující kategorie pro většinu lidí. Všechny efekty si asi neužijete, ale většinu moderních her si v pohodě zahrajete. U karet s čipem od Ati si lze dobrou představu udělat podle čísla označení. Karty s čipem nVidia jsou často za označením doplněny zkratkami jako jsou GT,GS a GSO. Zařadili jste se do této kategorie, vyhněte se „osekaným“ modelům GS a GSO.
- Náročný hráč (do 6-ti tisíc)
Pro časté hraní her a zvláště na velkém monitoru (20 palců a víc) patříte do této skupiny. Karta v tomto segmentu předpokládá, že máte dostatečně výkonné PC, tedy že procesor je alespoň dvoujádrový a základní deska je osazena několika GB paměti RAM. Takto výkonná karta i PC bude mít samozřejmě i zvýšené nároky na odběr elektrického proudu, proto počítejte ve skříní se zdrojem alespoň 500W. Výhodou těchto karet je, že nějaký ten pátek vydrží čelit nárokům nejmodernějších PC her.